Scriabin: Le Poème de feu
muziek, mystiek en kleur smelten samen tot een kolkende vloedgolf van zintuiglijke extase
Alexander Scriabin was een excentrieke componist die zichzelf als verlosser zag: zijn Kunst zou een nieuwe, betere wereld creëren. Het zintuiglijke stond centraal – alleen het bewust beleven van zo veel mogelijk impulsen kon de mens tot extase brengen. Met elke symfonie ging hij een stap verder, waardoor Le Poème du feu als vijfde een overdonderend eclectisch visioen werd, waarin muziek, mystiek en kleur als een kolkende vloedgolf samenkomen in een ritueel van klank.
Nazanin Fakoor is een Iraans-Duitse multidisciplinaire kunstenaar en regisseur, gevestigd in Brussel. Haar installaties en performances creëren werelden waarin de toeschouwer niet alleen binnenstapt, maar ook invloed kan uitoefenen. In haar werk verkent ze utopische mogelijkheden op het snijvlak van herkenning en vervreemding, esthetiek en maatschappelijke thema’s, realiteit en verbeelding. Met een geraffineerd samenspel van video, performance, installatie, licht, geluid, beweging en muziek schept ze zintuiglijke totaalervaringen.
"Scriabin is een van de meest mysterieuze componisten uit de muziekgeschiedenis, en met de reeks rond zijn symfonieën wil ik graag een tipje van de sluier oplichten. De componist gaf aan dat zijn Vijfde Symfonie moest worden begeleid door lichteffecten – vandaar de naam ‘Poème du feu’. Wij maken een eigentijdse interpretatie van zijn kleurorgel." – Kazushi Ono
Concert
programma
Gustav Mahler
Kindertotenlieder, GMV 45: In diesem Wetter*
Johannes Brahms
Dubbelconcert voor viool, cello en orkest, op. 102 (1887)**
Claude Debussy
La Mer (1905)***
Alexander Scriabin Symfonie nr. 5, op. 60 “Prométhée - Le Poème du feu” (1910)***
met de steun van Beside Tax Shelter en de Belgische Taxshelter
artiesten
VISUEEL CONCEPT
Nazanin Fakoor visual artist
Gerd Van Looy artistieke coördinatie
Brussels Philharmonic
Vlaams Radiokoor
Eva Gevorgyan piano
Kazushi Ono dirigent
Music Chapel Soloists
Oleg Volkov bas-bariton
Corina Belcea viool
Aleksey Shadrin cello